مسائل زناشوئی / سلامت جنسی / آموزش تعیین جنسیت فرزند قبل از لقاح

آموزش تعیین جنسیت فرزند قبل از لقاح

تعیین جنسیت فرزند قبل از لقاح

 

معمولاً به ازای تولد هر100 دختر در حدود 104 پسر متولد میشوند ، ولی در دوره های بحرانی مثل زمان قحطی، این نسبت کاهش پیدا میکند و به نظر میرسد جنس مذکر بیش تر زیان می بیند.

پسر می خواهید یا دختر؟ این نخستین سوالی است که می توانم قبل از خواندن این مقاله از شما بپرسم، چنانچه که برای شما پسر یا دختر دار شدن اصلاً تفاوتی باهم ندارند، لازم نیست که این مطلب را بخوانید چون در این مقاله تنها تصمیم داریم که به این مسئله برسیم که چطور بر مبنای انتخاب آگاهانه مان پسردار یا دختر دار بشویم!

پس دوباره این سؤال را از شما می پرسم، پسر می خواهید یا دختر ؟
در بیش تر خانواده هایی که به تازگی تشکیل زندگی داده اند بین زن و مرد بر سر جنس فرزند اختلاف نظر وجود دارد؛ تعدادی طرف دار دختر و تعدادی دوست دار پسر هستند احتمالا هم برای برخی افراد خیلی فرقی نداشته باشد زیرا هنوز صاحب هیچکدام نیستند!

در قدیم به دلیل اینکهبه نیروی کار مرد بیش تر از زن احتیاج بود چنانچه خانواده ای صاحب فرزند پسر نبود برای رسیدن به این نعمت احتمالا تعداد افراد خانواده به بالاتر از هشت تا هم می رسید تا عاقبت یکی از آن ها پسر شود.

این میشد که امار فرزندان یک خانواده بسیار بالا می رفت، همچنین خیلی از خانواده ها بخاطر این مسئله دچار ویرانی می شدند و این بعنوان یک بحران خیلی از خانواده ها را رنج می داد. ولی امروزه با استفاده از دانش پزشکی، زیست شناسی( بیولوژی) و علم تغذیه، شما میتوانید جنسیت فرزندتان را خودتان انتخاب کنید، این یک بلوف اغراق‌امیز نیست، باور کنید!

در این نوشتار تلاش بر این داریم که اقسام راهها و روشهای انتخاب جنسیت قبل از لقاح را به شما اموزش بدهیم، پس مقاله را تا آخر بخوانید!

انواع راه‌های انتخاب جنسیت پیش از لقاح و تشکیل نطفه
امروزه شما میتوانید با یک سونوگرافی پس از هفته ۱۴ حاملگی، جنسیت نوزادتان را بفهمید، ولی این عمل برای برخی از خانواده ها مناسب نیست زیرا احتمالا نتیجه سونوگرافی بر خلاف علاقه خیلی از والدین باشد.

به عنوان مثال والدینی که علاقمند به داشتن پسر هستند، امکان دارد در موقع شنیدن پاسخسونوگرافی که دختر بودن نوزاد را مشخص میکند ، شوکه بشوند و جا بخورند و آن گاه این رخداد مایع بی‌میلی والدین نسبت به سرنوشت فرزند در راه و همچنین تکرار حاملگی های مادر در سال های آینده شود.

ولی، امروزه با استفاده از علم روز، می توانیم با درجه اطمینان بالایی به پسردار شدن یا دختر دار شدن خودتان، چه بسا قبل از عمل لقاح و امیزش پی ببرید، برای این کار کافی است که یکی از راه‌های زیر را انتخاب کنید.
۱ – روش تغدیه ای
۲- روش زمان بندی نزدیکی( تعیین زمان تخمک گذاری)
۳- روش شستشوی مهبلی( واژن)
۴- روش زمان بندی ماهیانه نزدیکی
۵ – روش تعیین میزان اسپرم
۶- روش نشان دار کردن لیزری گامتها
۷- روش  PGD – IVF

تعیین جنسیت نوزاد,روش تعیین جنسیت نوزاد,انتخاب جنسیت نوزاد

روشهای انتخاب جنسیت قبل از لقاح

مکانیسم دختر شدن یا پسر شدن نطفه چیست ؟
قبل از توضیح شیوه های یادشده ، اول جا دارد که یک توضیح اجمالی در خصوص فرآیند لقاح بدهیم تا بهتر بتوانیم مطلب را توضیح دهیم.
بر طبق طبیعت انسانی مردان دارای اندام جنسی مردانه و زنان دارای اندام جنسی زنانه هستند، این اعضا هرکدامشان کار مخصوصی را انجام می‌دهند و در واقعیت مکمل یکدیگر محسوب میشوند .

اندام جنسی مردانه اسپرم تولید میکند و اندام جنسی زنانه تخمک، مرد اسپرم تولید شده در بیضه هایش را به وسیله مایع منی و آلت تناسلی اش به واژن زن وارد میکند ، این اسپرم های تولید شده پس از انزال در واژن زن باقی می مانند و تعدادی از آن ها موفق میشوند از مجرای دهانه رحم که در داخل واژن زن قرار دارد، عبور کنند. رحم که اندام تولید مثلی زن است، یک اندام گلابی شکل است که انتهای گلابی شکل آن رو به پائین است.

اسپرم پس از وارد شدن به رحم زن در طول آن حرکت میکند و بالا میرود ، درصورتی که در این موقع تخمکی در رحم زن موجود باشد، عمل لقاح از بهم پیوستن دو گامت کامل میشود و جنین تشکیل می گردد، این جنین درصورتی که که در داخل رحم مادر لانه گزینی کند، باعث حاملگی مادر و تولد نوزاد خواهد شد و درصورتی که نتواند لانه گزینی کند از بدن زن دفع خواهد شد.

مردان کلا دو نوع گامت تولید میکنند ، یکی گامت ایکس دار( x) و دیگری گامت ایگرگ دار( y)، اختلاف این دو گامت در کروموزوم شماره ۲۳ آن ها است، زنها هم کلا یک نوع گامت تولید میکنند و آن هم تنها کرومزوم شماره ۲۳ x شکل را دارد، درصورتی که که گامت ایکس دار مرد با تخمک ایکس دار زن لقاح کند، فرزند دختر خواهد شد و درصورتی که که گامت ایگرگ دار مرد با تخمک ایکس دار زن لقاح انجام دهد، جنین حاصله پسر خواهد شد.

پس تا این جا می بینیم که پسر یا دختر شدن فرزند بستگی به مرد دارد نه زن و این مرد است که با دو نوع گامت خود مشخص میکند که جنین پسر باشد یا دختر، در وضعیت ایده‌ال شانس پسر یا دختر شدن جنین برابر یعنی 50 – 50 است و بستگی به این دارد که در موقع لقاح کدامیک اسپرم خود را زودتر به تخمک برساند تا آن را بارور سازد.

ولی در زندگی طبیعی حالت ایده‌ال کم تر اتفاق می افتد و عوامل محیطی بسیاری بر شانس لقاح هریک از اسپرم های X دار یا Yدار تأثیر خواهند گذاشت. عوامل محیطی مانند تغذیه مادر، میزان سلامت روحی روانی وی، زمان نزدیکی، میزان ph واژن مادر در موقع مقاربت، عوامل اجتماعی و … همه و همه میتوانند در پسر یا دختر دار شدن زن تأثیر بگذارند.

بر اساس مطالعه ای که نتیجه آن در نشریه آکادمی ملی علوم آمریکا چاپ شده است، زنان حامله در دوره هایی که با اضطراب شدید روبرو هستند امکان دارد بطور ناخواسته به نوعی درگیر انتخاب جنس فرزند شوند.

معمولاً به ازای تولد هر100 دختر در حدود 104 پسر متولد میشوند ، ولی در دوره های بحرانی مثل زمان قحطی، این نسبت کاهش پیدا میکند و به نظر میرسد جنس مذکر بیش تر زیان می بیند.
بر اساس گزارش بی بی سی نظریه های علمی میگوید که به لحاظ تکاملی مزیت داشتن دختر این است که در زمان های سخت دخترها ژن پدر و مادر را بهتر جابجا میکنند .

همچنین بنا به گزارش پایگاه اینترنتی لها آنلاین دکتر ساره جونز از دانشگاه کنت انگلیس که به تحقیقی درباره نقش عوامل محیطی در جنسیت فرزندان پرداخته است، اعلام کرده است که زنان ناراضی و بسیار شاکی اکثر دختر می زایند. همچنین دکتر مدحت الشامی، مشاور تغذیه و بهداشت عمومی هم گفته است که:در طول تاریخ، در دوره هایی زاد و ولد دختر زیاد بوده است و در دوره هایی هم زاد و ولد پسر و این به مسائل گوناگون زیست محیطی برمیگردد . وی اضافه کرده است که: بدن انسان از تغییرات فیزیولوژیکی و مزاجی بیرون بسیار تأثیر می گیرد و به همین علت تولد پسران در دوره های بعد از جنگ و در موقع صلح، افزایش می یابد.

دکتر مهر اکتائی یک متخصص زنان و زایمان در ایران هم معتقد است که که نژاد سیاه، بچه دار شدن در سن بالای ۳۰ سالگی، اختلاف سنی زیاد بین زن و مرد، آب و هوای گرم، استرس و بیماری افسردگی زنان، الوده کننده های محیطی و استعمال سیگار احتمال دختر دار شدن را بیشتر می کند.

در واقع همیشه وضعیت نامساعد محیطی منجر به دختر شدن فرزند میشود و این احتمالا فلسفه بزرگی داشته باشد که به تکامل انسان مربوط میشود .

دانشمندان معتقد هستند که دختران به علت این که نیروی تولیدمثل جامعه هستند، در مواقع بحرانی تعدادشان افزایش می یابد برای این که در این مواقع امکان دارد ۵ دختر متولد شده ۵ فرد دیگر را بدنیا بیاورند و ۲۵ فرد جدید تولید کنند، چنانچه ۵ پسر جای آن ها متولد میشد قابلیت افزایش تعداد فرزندان در نسل های آینده بسیار پائین تر می بود.

ولی با این حال در وضعیت معمولی به ازای هر ۱۰۰ دختر ۱۰۴ پسر متولد میشود که این بیانگر تعادل در چرخه طبیعت است.

در ادامه به شرح دقیق روشهای قبل از لقاح خواهیم پرداخت ولی لازم است که بدانید این روش ها کلا به دو گروه طبقه بندی میشوند ، گروه نخست روش هایی هستند که با تغییر شرایط محیطی بدن مادر، قابلیت پسر یا دختر دار شدن وی را افزایش می‌دهند و گروه دوم شیوه های طبی اند که به وسیله متخصصین در ازمایشگاه ها و مراکز درمان ناباروری و ژنتیک انجام می گیرند، در روش های گروه اول نیاز شما به مراجعه به پزشک کم تر است و خودتان میتوانید مقررات را اجرا کنید ولی در شیوه های گروه دوم باید حتماً تحت مراقبت پزشکی قرار بگرید، ولی با این حال فواید شیوه های گروه دوم مانند شیوه های PGD، لقاح مصنوعی IVF و نشاندار کردن لیزری این است که درصد ضریب اطمینان این روشها ۱۰۰٪ است ولی شیوه های گروه نخست در بهترین وضعیت چیزی در حدود ۸۰٪ ضریب اطمینان خواهند داشت.

روش تعیین جنسیت نوزاد,انتخاب جنسیت نوزاد,تعیین جنسیت نوزاد

 پیروی از رژیم غذایی مخصوص برای به دست آوردن فرزند پسر یا دختر از زمان های قدیم معمول بود

 

ما هر دو شیوه را برای شما توضیح خواهیم داد و انتخاب را به خودتان واگذار می کنیم!

1- روش تغذیه ای
استفاده از رژیم غذایی اختصاصی برای به دست آوردن فرزند پسر یا دختر از زمانهای قدیم رایج بود، ولی با توجه به اینکه مکانیسم و روش اثر این شیوه ناشناخته بود، رژیم های غذایی، مختلف و گاه متناقض بکار گرفته میشد .

در انسان اگرچه نحو عمل رژیم غذایی و استفاده از رژیم مناسب شناخته نشده ولی حدس زده میشود که امکان دارد به دلیل تغییر سوخت وساز تخمک و به ویژه یون های سطح خارجی آن در صورتی که تخمک یون مطلوب را داشته باشد بتواند اسپرماتوزوئید حامل کروموزوم جنسی y یعنی پسر یا x یعنی دختر را به طرف خود جلب کند.

نتایجی که از بکار بردن این شیوه گزارش شده، یکسان نیست و برخی از مراکز بین 80 تا 100 درصد موفقیت گزارش داده اند، ولی این نتیجه، زمانی میتواند قابل قبول و قابل اطمینان باشد که رژیم غذایی به تنهایی مورد استفاده واقع شود و دیگر روشها هم زمان با این شیوه بکار گرفته نشود.

شیوه استفاده از رژیم غذایی استاندار خاصی ندارد و تا حدود زیادی با مواد غذایی رایج در هر کشور مرتبط است. ولی نتیجه حاصل شده از این تحقیقات، یکسان بوده و هدف از آن تغییر تعادل موجود بین یون های منیزیم، سدیم، پتاسیم و کلسیم است.

در این شیوه آنچه اهمیت دارد نسبت این مواد به یکدیگر و نه اندازه مطلق آنهاست.
بدین ترتیب، رژیم غذایی باید به نحوی انتخاب شود که نه تنها سبب بالا رفتن ماده معدنی موردنظر نشود بلکه اندازه املاحی را که سبب جلب اسپرماتوزوئید جنسیت مخالف جنین موردنظر میشود در خون کاهش دهد.

در این شیوه برای رسیدن به جنین پسر، بالا بودن نسبت سدیم و پتاسیم و کم بودن کلسیم و منیزیوم، سوخت وساز تخمک و به ویژه لایه خارجی آ ن را به نحوی تغییر میدهد که اسپرماتوزوئیدهای حامل جنسیت پسر به طرف آن جذب میشوند و بالعکس برای جذب اسپرماتوزوئید جنسیت دختر توسط تخمک، الزامی است میزان کلسیم و منیزیوم خون بالا برود و میزان پتاسیم و سدیم خون پائین بیاید.

در یک مطالعه دقیق که روی ۴۷ نفر زنی که از این رژیم برای کسب کردن جنسیت موردنظر استفاده کردند ۴۰ نفر توانستند فرزند پسر به دنیا آورند رژیم فقط لازم است به مدت سه ماه و به ویژه در ماهی که لقاح انجام می شود مورد استفاده قرار گیرد.

این شیوه تنها لازم است به وسیله زن اجرا شود برای این که تغییرات یونیک اوول است که اسپرماتوزوئید مورد نظر را انتخاب میکند . استفاده از رژیم با به کاربردن یک دستور آشپزی صورت نمی گیرد بلکه یک نسخه پزشکی محاسبه شده میتواند مؤثر باشد.

استفاده طولانی مدت از این رژیم پزشکی اثر سو بر سلامت مادر و کودک هم بجای نمی گذارد.

به عنوان نمونه سدیم علاوه بر نمک غذا، در غذاهای دریایی، گوشت، تخم مرغ، شیر، جگر گوساله، هویج، اسفناج وجود دارد و مقدار مصرف روزانه آن مساوی 0.5 گرم است چنانچه رژیم های غذایی معمولاً تا ۴ برابر این میزان را به بدن می رسانند. منابع غذایی دارای پتاسیم در فراورده هایی مانند گوشت، غلات، میوه ها و سبزی ها وجود دارد .

میزان احتیاج روزانه به پتاسیم یک میلی گرم است ولی در رژیم های غذایی معمولاً تا ۱۵ برابر این اندازه پتاسیم وجود دارد . کلسیم که اندازه نیاز روزانه آن در بدن 800 میلی گرم در روز است، در فراورده هایی مانند شیرکاکائو، ماست، بستنی، شلغم، بادام و ساردین موجود است . منابع غذایی دارای منیزیوم هم حاوی قهوه، کاکائو، غلات، سبزی ها، مخمر آبجو، سویا، چغندر، گردو، جوانه گندم است.

در برخی تحقیقات با این روش تا 85 درصد موفقیت گزارش شده که برای چنین روش ساده، ارزان قیمت و نتیجه بسیار خوبی است. یکی از تغییرات دیگری که در میزان تخمک گذاری انجام می شود ، زیاد شدن میزان گلوکز در ترشحات مخاطی دهانه رحم در موقع تخمک گذاری است.

بالارفتن اندازه گلوکز در ترشحات دهانه رحم به جذب اسپرماتوزوئیدها کمک میکند و با توجه به اینکه اسپرماتوزوئید پسر از قدرت تحرک بیشتری بهره مند است. مناسب بودن ترشحات دهانه رحم بیش تر به نفع اسپرماتوزوئید پسر است.

از روش اصلاح رژیم گاه در مراکز انتخاب جنسیت در کشورهای انگلستان، فرانسه، کانادا همراه با شیوه جدا کردن اسپرماتوزوئیدها استفاده میشود ولی در آمریکا کم تر از این شیوه استفاده میشود .

استفاده از میوه های شیرین حاوی گلوکز در روزهای تخمک گزاری، محیط را برای جلب اسپرماتوزوئید y مناسبتر میکند .

به چه دلیل که قند خون سریع بالا میرود . این غذاها شامل؛ گلوکز، ساکاروز، شربت ذرت، عسل، آب نبات، غلات صبحانه شیرین شده، هویج، بیسکوئیت، سیب زمینی پخته، کشمش، نان گندم سفید رنگ، نوشابه های دارای شکر و یا پلیمرهای گلوکز است.

به طور خلاصه غذاهایی که بیش تر برای لقاح پسر مناسب است عبارتند از کلیه و غذاهای شور، موز، خرما، هویج، سیب زمینی، جگر، گوشت و تخم مرغ و غذاهایی که برای دختر مناسب است عبارتند از؛ شیر و فراورده های آن، ماهی ساردین، خاویار، بادام، کاکائو و جوانه گندم و کلم، کدو و فلفل سبز.

همچنین جالب است که بدانید به گزارش خبرگزاری فرانسه یک بررسیی که در انگلیس انجام گردیده است ، نشان میدهد رژیم غذایی کم انرژی که حداقل کالری، مواد معدنی و مواد مغذی را داشته باشد، با احتمال بیشتری به تولد نوزاد دختر منجر میشود .

فیونا ماتیوز از دانشگاه اکستر در انگلیس و همکارانش می خواستند که دریابند که آیا رژیم غذایی زن تاثیری در جنسیت فرزند وی خواهد داشت یا نه. این پژوهشگران از 740 زن که برای بار اول حامله شده بودند و از جنسیت جنین خود آگاه نبودند، خواستند تا اطلاعات مشروحی در خصوص عادت های غذاخوردن خود پیش و از حامله شدن ارائه کنند. این زنان بر حسب میزان کالری دریافتی در حول و حوش زمان لقاح به سه دسته تقسیم شدند.

56 درصد زنان گروهی که بیش ترین میزان دریافت کالری را داشتند، نوزاد پسر داشتند، در حالیکه در گروهی که کم ترین میزان استفاده غذا را داشتند، این میزان 45 درصد بود.

گروهی که بیش تر نوزاد پسر به دنیا آورده بودند، علاوه بر میزان بیش تر کالری دریافتی، با احتمال بیشتری طیف بزرگ تری از مواد مقوی از جمله پتاسیم، کلسیم و ویتامین های C، E و B12 دریافت کرده بودند.

نسبت نوزاد پسر همچنین برای زنانی که روزانه حداقل یک ظرف غلات صبحانه می خوردند، در قیاس با افرادی که یک ظرف یا کم تر از آن ها در هفته می خوردند، بسیار بالا می رفت. به گفته این پژوهشگران این یافته های غیرمنتظر با تغییر به تدریج به نفع دختران در نسبت های جنسی نوزادان تطبیق دارد.

 

انتخاب جنسیت نوزاد,تعیین جنسیت نوزاد,روش تعیین جنسیت نوزاد

 تعیین جنسیت فرزند قبل از بارداری

پژوهش های گذشته نشان داده است که علی رغم همه گیری فزاینده چاقی، میزان متوسط اخذ کالری در اقتصادهای توسعه یافته کاهش پیدا کرده است . شمار بزرگسالانی که صبحانه نمی خورند هم به میزان چشمگیر افزایش یافته است.

به گفته این پژوهشگران یافته های آن ها امکان دارد توضیح دهنده این دستور باشد که به چه دلیل در کشورهای توسعه یافته که زنان جوانان به رژیم های کم کالری روی آورده اند، جمعیت پسران در حال کاهش است.

دکتر ماتیوز میگوید یافته های این بررسی به یک “مکانیسم طبیعی” برای انتخاب جنسیت اشاره میکند .

ارتباط بین رژیم غذایی غنی و کودکان مذکر امکان دارد توضیحی تکاملی داشته باشد.
در اکثر گونه ها شمار فرزندان مذکر میتواند بسیار بیش تر از فرزندان مؤنث باشد. ولی تنها درصورتی که وضعیت مناسب باشد- در وضعیت نامناسب اعضای نر گونه امکان دارد اصلاً نتوانند جفت گیری کنند، در حالیکه ماده ها بطور مداوم تری تولید مثل میکند .

درصورتی که مادر منابع فراوانی در اختیار داشته باشد، صرف منابع در تولید فرزندان مذکر معقول است، برای این که به نسبت به داشتن یک دختر، احتمال بیشتری موجود است که برای او نوه های بیشتری به دنیا آورد. ولی در زمان های کمبود منابع، سرمایه گذاری بی خطرتری است.

2- لقاح آزمایشگاهی(IVF)
پژوهش ها در خصوص “لقاح آزمایشگاهی”( IVF) بیانگر آن بوده است که میزان بالاتر گلوکز یا قند، رشد و نموی رویان های مذکر را تحریک میکند ، در حالیکه باعث مهار رشد رویان های مؤنث میشود .

درصورتی که تصمیم دارید از این شیوه برای تعیین جنسیت فرزندتان قبل از حاملگی استفاده کنید حتماً نکات زیر را بخاطر بسپارید:

۱ – حتماً با یک متخصص زنان زایمان یا حداقل پزشک عمومی تماس بگرید تا یک چکاب کامل بشوید و از نظر بیماری هایی مثل سرخچه، دیابت، بیمای های ارثی و ژنتیکی و … سلامتی تان بررسی شود، برای این که در صورت داشتن این بیماریها هم امکان دارد رژیم غذایی تأثیر منفی بروی بدن شما بگذارد و هم امکان دارد درصورتی که نگذارد این بیماریها بروی جنین و نوزاد آینده شما تأثیر منفی بگذارند، پس حتماً با پزشکتان مشورت کنید و او را از تصمیم خود برای بارداری آگاه سازید تا وی هم درصورتی که داروهای مضری را استفاده می کنید قطع یا تعدیل کند.

۲- از زمانیکه تصمیم می گیرید صاخب فرزند شوید، عادتهای خوب را تجربه کرده و عادتهای بد را آزاد کنید. سلامت همسر شما هم در این چند ماه قبل از بارداری خیلی مهم است. زیرا حدود 70 روز طول می کشد تا اسپرم مرد به رشد کامل برسد.

۳- در این زمان بیش تر مراقب سلامتی تان باشید و از انجام کارهای خطرناک و تماس با محیط هایی که احتمال بیماری شما را افزایش می‌دهند خودداری کنید، مثلا اگر در خانه گربه دارید و می خواهید جای آن را تمیز کنید یا باغبانی کنید. از دستکش استفاده کنید تا احتمال بروز بیماری توکسوپلاسموزیس که گاهی در رشد جنین تأثیر میگذارد کاهش یابد.

۴ – برای گرفتن یک رژیم غذایی مطلوب و مناسب حتماً با یک متخصص تغذیه تماس بگرید و تصمیم خود را برای بارداری با ایشان در میان بگذارید و بر بر اساس جنسی که می خواهید بدنیا آورید با وی مشورت کنید.

منبع:persiandiet.com

 

علل شايع ِ مشكلات بارداري در مردان

علل شایع ِ مشکلات بارداری در مردان