مسائل زناشوئی / سلامت جنسی / شایع ترین علت دردهای مقعدی

شایع ترین علت دردهای مقعدی

علت دردهای مقعدی

پارگی و خراشیدگی و ترک و زخم در مخرج را یا فیشر آنال گویند.که از شایع ترین علل دردهای نشیمنگاهی می باشد. این پارگی سبب انقباض عضله اسفنگتر داخلی مخرج می شود که خود باعث درد و افزایش عمق پارگی بر اثر کاهش خون رسانی به مخرج شده و زخم شدید می شود.

علایم:

درد شدید به هنگام اجابت مزاج و گاهی بعد از اجابت مزاج، وجود رگه های خون روی مدفوع و کاغذ توالت بطور کلی میزان خونریزی در شقاق کم است و سوزش و خارش از علائم بیماری شقاق می باشند. علایم شقاق عود کننده است یعنی ممکن است در زمان هائی هیچ علائمی دیده نشود و پس از چندی مجددا علائم ظاهر شوند.

شقاق حاد خود را به صورت یک زخم خطی نشان می دهد. اما شقاق مزمن زخم وسیع تری است که لبه های برجسته دارد و فیبرهای سفید عضله اسفنکتر داخلی در کف آن دیده می شود. اغلب در سمت خارجی این زخم یک منگوله پوستی و در سمت داخلی آن یک زائده لبه دار مقعدی (زائده نگهبان) دیده می شود.

پیشگیری

– روزانه حداقل 8 لیوان آب بنوشید

– غذای پر فیبر مصرف نمایید.

– خودداری از نشستن طولانی در دستشویی موقع اجابت مزاج.

– در صورت لزوم، از داروهای شل‌کننده مدفوع یا مسهل‌ها استفاده نمایید.

– به هنگام اجابت مزاج، فشار بیش از اندازه وارد نیاورید.

حاد

1- درمان یبوست با رژیم پر فیبر ومایعات وگاهی ملین،کنترل درد،گرم کردن موضع.بی حس کننده های موضعی همراه با کورتونها

2- پماد های نیتروگلیسیرین ودیلتیازم ۲٪

3- نشستن در لگن اب گرم به مدت ۱۵ دقیقه و۳ بار در روز

درمان شقاق مزمن

(شقاقی که بیش از شش هفته طول بکشد، شقاق مقعد مزمن نامیده می شود)

جراحی و برش غضله منقبض شده تنها درمان قطعی شقاق حاد می باشد. با توجه به پیشرفتهای حاصل شده در زمنه لیزرتراپی در حال حاضر بهترین گزینه درمانی می باشد.

مزایای درمان با لیزر

در درمان با لیزر نیازی به بستری شدن در بیمارستان، بیهوشی و استفاده از تامپون برای جلوگیری از خون ریزی نبوده و با بی حسی موضعی عمل انچام می شود. روز بعد بیمار احساس درد نداشته و از آن روز به بعد هم درد بسیار بسیار کمی خواهد داشت که آن هم با مصرف داروهای مسکن، آنتی بیوتیک و پماد درمان می شود. درمان هم به صورت درمان قطعی می باشد، در 95% موارد در روش جراحی چه با لیزر چه با چاقو درمان قاطع است.

کاندوم فضایی چیست و انواع آن کدامند؟

کاندوم فضایی چیست و انواع آن کدامند؟